Članice Lion kluba Gea odlučile su Dan bijelog štapa obilježiti i inovativnom akcijom Panel diskusijom - Kako komunicirati o/s osobama s invaliditetom. Panel je prvi u nizu akcija koje članice planiraju realizirati s ciljem osvješćivanja građana, ali i samih osoba s invaliditetom o mogućnostima njihove potpune integracije u svijet rada i ostale životne zajednice.
Invaliditet trebamo promatrati kao jednu prepreku koja se, u manjem ili većem opsegu, pojavi mnogima tijekom života, ali je važno da sama osoba s invaliditetom što prije prihvati nova ograničenja i prilagodi se za što raniju integraciju u zajednicu. Kako bi im to olakšali, važno je da zajednica ne stigmatizira osobe s invaliditetom i pruži im podršku. Podrška se ne bi trebala manifestirati kroz sažaljenje i ukazivanje na teškoće koje osoba s invaliditetom ima u integraciji, nego u ukazivanju na njihove mogućnosti i prilagođavanju prostora, govora i ostalim oblicima prilagodbe potrebama osoba s invaliditetom.
O svakom obliku invaliditeta trebamo razgovarati i razmišljati otvoreno i bez predrasuda i stigmi, a iskustva osoba s invaliditetom su da djeca, za razliku od odraslih, izvrsno reagiraju u komunikaciji i odnosu prema osobama s invaliditetom. Naučili smo da je sasvim u redu slijepim osobama na odlasku reći - vidimo se, a osobama u invalidskim kolicima - hajdemo prošetati. :)
Moderator i panelist ove vrlo zanimljive, optimistične i edukativne panel diskusije je bio novinar Saša Drinić, a panelisti su bili:
- profesorica Pravnog fakulteta u Splitu, predsjednica LC Marjan, Marina Carić
- savjetnik pravobranitelja za osobe s invaliditetom, Mario Burek
- majka djeteta s teškoćama, Jasmina Boras
- autorica slikovnice za djecu s teškoćama, Jasmina Kos
Panel diskusija je bila primarno namijenjena studentima edukacijske rehabilitacije i logopedije Fakulteta za odgojne i obrazovne znanosti u Osijeku, ali i za sve zainteresirane građane.