Povijest Lions Internationala

Povijest Lionsa

Međunarodna organizacija Lions Club začeta je u snovima Melvina Jonesa, pripadnika Chicago osiguranja. On nije mogao shvatiti zašto lokalni poslovni klubovi, jednog od kojih je i sam bio aktivni član, ne prošire polje djelovanja. Zašto se umjesto uskog interesa za poslove ne počnu zanimati za unapređenje i dobrobit okolice i svijeta. Jonesova ideja naišla je na dobar prijem medu članovima njegove grupe, Poslovni krug Chicago. Oni su ga ovlastili da istraži kakav bi prijem njegova ideja imala medu sličnim organizacijama širom Sjedinjenih Država. Njegov trud je rezultirao u osnivačkom sastanku u lokalnom hotelu održanom 7. lipnja, 1917.godine. 12 ljudi koji su prisustvovali sastanku nekako su uspjeli potisnuti prirodni osjećaj odanosti svojim klubovima i izglasati odluku o osnivanju Udruge Lions clubova. Isto tako su donijeli odluku o prvoj nacionalnoj konvenciji. Ista se održala u Dallasu, Texas, SAD, iste godine u mjesecu listopadu.

Na prvom nacionalnom skupu, 36 predstavnika 22 kluba iz 9 država, odazvalo se na poziv i potvrdilo osnivanje Lions clubova. Izabrali su Doktora William P. Woods-a, iz Indiane za prvog predsjednika. Začetnik i osnivač Melvin Jones izabran je za sekretara /tajnika udruge. Ostao je aktivan u Lionismu sve do smrti 1961. godine.

Prvi skup je postavio i temelje na kojima ce se razvijati Lionizam. Usvojen je i statut kluba, a donesena su i pravila, usvojene su ljubičasta i zlatna boja kluba, a počeli su se definirati i ciljevi udruge i pravila ponašanja. Jedan od ciljeva udruge je odudarao od svoga vremena, vremena plaćeničkog individualizma,ali je ostao jedan od glavnih kamena temeljaca Lionisma sve do današnjih vremena. Taj cilj bi izrečen glasio: "Ni jedan klub neće imati kao cilj materijalno bogaćenje svojih članova"

Vodeći ljudi društva ubrzo su počeli osnivati klubove širom Sjedinjenih Država, a udruga je postala međunarodna osnivanjem Windsor, Ontario, Canada Lions Kluba  1920 godine. Klubovi su zatim osnovani u Kini, Meksiku i Kubi. Do 1927. godine članstvo je poraslo na 60000 u 1183 kluba.

U 1935. godini Panama je postala dom prvog centralnoameričkog kluba, a prvi južnoamerički klub je osnovan u Kolumbiji iduće godine. Lionizam je stigao u Australiju 1947, a Evropu 1948 godine osnivanjem klubova u Švedskoj, Švicarskoj i Francuskoj. 1952. godine prvi klub je osnovan u Japanu.

Međunarodna Udruga Lions Klubova je danas najveća uslužna organizacija u svijetu, sa više od 1,4 milijuna članova u više od 47 000 klubova u 210 zemalja i geografskih regija. Članovi Lions clubova koriste svoje vrijeme, vještine i dobra da bi sakupili sredstva i donirali ih kako u njihovim sredinama tako i na međunarodnom planu.

Najvažniji cilj za koji se koriste donacije jeste očuvanje vida, iako postoje i drugi programi kao na primjer: Program o shvaćanju opasnosti korištenja droge za srednje škole, Program o shvaćanju opasnosti šećerne bolesti (dijabetesa), ali i mnogi drugi programi koji se provode u pojedinim klubovima ili regijama. Lionsi su usvojili očuvanje vida kao najvažniji cilj poslije govora Hellen Keller na Međunarodnoj konvenciji Lionsa u Cedar Point-u, Ohio,1925.godine. Tada je Hellen Keller uputila izazov Lionsima da postanu "Vitezovi slijepih", izazov koji je postao slogan za projekte Lionsa širom svijeta.(Go to Sight Conservation links).

Lionsi djeluju na očuvanju vida na više načina. Pojedini klubovi organiziraju besplatne provjere vida koristeći pokretne očne klinike. U mnogo zemalja klubovi organiziraju privremene operacione sale gdje se operacije katarakta besplatno obavljaju za one koji si ne mogu priuštiti iste. Mnogi klubovi prikupljaju stare naočale koje se dijele siromašnima u drugim zemljama.

Međunarodna Udruga Lions clubova je najveća privatna organizacija povezana sa Ujedinjenim narodima i bila je pozvana od Ujedinjenih naroda (UN) i Svjetske Zdravstvene organizacije (WHO) da skupi donacije za međunarodni program očuvanja vida. Smatra se da danas u svijetu ima 40 milijuna slučajeva sljepoće koji se mogu liječiti ili spriječiti. Bez intervencije ovaj broj će porasti na 80 milijuna do kraja desetljeća. Međunarodna udruga lions klubova startala je program skupljanja donacija nazvan:"Kampanja prvo za vid" sa ciljem da se izlijeći ili spriječi 40 milijuna slučajeva sljepila širom svijeta. Preko 148.600,000 US dolara je skupljeno od strane Lionsa širom svijeta za ovaj program. Očne bolnice se grade na mjestima gdje su najpotrebnije. Samo u Indiji izvršeno je 300 000 operacija katarakta, a taj broj stalno raste. Usluge Lionsa ljudskom rodu se protežu od jednostavne kupovine naočala djetetu čiji roditelji to ne mogu učiniti, do više milijuna dolara programa sa ciljem liječenja sljepila u svijetu.

Lionsi danas

Danas kada Lionsi slave 100 obljetnicu postojanja njihova djelatnost se proširila na mnoge teme i područja djelovanja kao što su:

Dijabetes je odabran kao glavna prepoznatljiva misija za slijedećih 5-10 g.
Računa se da će od dijabetesa oboljeti 640 milijuna ljudi do 2030.Svijest o ovoj bolesti, edukacija, programi pregleda i pojačati širenje terapija ključnih za zaustavljanje i utjecaj ove bolesti.

Širi okvir služenja naglašava posvećenost  vidu, gladi,okolišu i borbi protiv karcinoma.
Posvećenost mladeži i djeci još je jedan fokus Lionsa u narednom razdoblju.

Humanitarno djelovanje Lionsa i prikupljanje donacija kroz fondaciju LCIF koja godišnje prikupi i podjeli preko 30 milijuna dolara kroz razne oblike pomoći unesrećenim područjima, borbi protiv ospica, gladi i sljepoći u svim krajevima svijeta.

Cilj lionsa je pomagati 200 milijuna ljudi godišnje.

Centar Medunarodnih Lionsa je u Oak Brook, Illinois, USA. Možete ih kontaktirati na:
Lions Club International 300 W. 22nd Street Oak Brook, Il. USA 60523-8842
Tel: 1 630 571-5466 Fax: 1 630 571-8890 WWW: http://www.lionsclubs.org/