Maligne bolesti kod djece

Jedan od glavnih ciljeva djelovanja Lionsa u svijetu, a onda i u Hrvatskoj, je borba protiv dječjeg raka.

Rak je, naime, drugi najčešći uzrok smrtnosti djece u dobi od jedne do 14 godina. Pretpostavlja se da više od 70% djece može ozdraviti u slučaju pravovremenog i adekvatnog liječenja. U svjetskom razmjerima svega 20% djece ima pristup modernom liječenju, a djeca koja žive u nerazvijenim zemljama čine 80% od ukupnog broja djece na svijetu. Neka od njih koja su oboljela od malignih bolesti  nemaju pristup modernom liječenju.

U proteklih 10 godina je u Hrvatskoj prosječno godišnje od malignih bolesti obolijevalo 157 – ero djece u dobi od 0 do 19 godina, a umiralo 27-ero.

Iz tih razloga, District – 126 je osnovao povjerenstvo na razini Districta, kojim bi se koordinirale i poticale akcije vezane uz dječji karcinom. Međunarodni dan djece oboljele od malignih bolesti je 15. veljače, koji se u Hrvatskoj obilježava od 2006. godine. Općeniti cilj takvog dana je podizanje svijesti od zloćudnim bolestima kod djece, te pružanje podrške oboljeloj djeci i adolescentima, kao i njihovim obiteljima te preživjelima.

Želja nam je da članovi Lionsa sa područja cijele Hrvatske započnu tradiciju kontinuiranog i organiziranog pomaganja na ovom, za Lionse, jako važnom području. U svemu ne smijemo zaboraviti niti zdravstveno osoblje, koje radi vrlo stresan posao, u borbi protiv smrti mladih osoba. Njihova iskustva i potrebe su isto važni, jer osigurati njima dobar način obavljanja posla u konačnici znači i bolje liječenje i preživljenje svakog malog pacijenta