Edukativno predavanje o poremećajima u prehrani kod djece i adolescenata

Slika korisnika Dijana Matošević
Dijana Matošević 17 listopada, 2024 - 13:13

U srijedu, 9. listopada 2024., Lions klub Grič uspješno je organizirao otvoreni dan i edukacijsko predavanje na temu poremećaja u prehrani kod djece i adolescenata, u dvorani Istanbul Hotela Esplanade u Zagrebu. Predavanje je održala izv. prof. prim. dr. sc. Orjena Žaja, predstojnica Klinike za pedijatriju Kliničkog bolničkog centra Sestre Milosrdnice.

Prof. Žaja se detaljno osvrnula na izazove anoreksije nervoze među djecom i mladima te je predstavila najnovije epidemiološke podatke koji ukazuju na rastuću potrebu za razumijevanjem i prevencijom poremećaja u prehrani. U svom izlaganju, prof. Žaja istaknula je važnost rane intervencije i edukacije obitelji kao ključne čimbenike u borbi protiv ovih složenih zdravstvenih problema.

Klinika za pedijatriju sustavno se bavi poremećajima u jedenju preko 35 godina. Danas je Centar za poremećaje u jedenju jedini centar u Hrvatskoj koji se sustavno i neprekinuto bavi ovom problematikom u pedijatrijskoj populaciji.

Prema procjenama, oko 40.000 osoba u Hrvatskoj trenutno pati od nekog oblika poremećaja u prehrani, pri čemu se najčešće radi o anoreksiji i bulimiji nervozi ili nespecifičnim poremećajima u jedenju.

Hrvatska se istodobno suočava i s epidemijom pretilosti, s ubrzanim porastom broja pretile djece i odraslih. Mnogi od njih, iz zdravstvenih razloga, moraju regulirati prehranu, ali nažalost često pristupaju restriktivnim dijetama bez stručnog nadzora. Ova skupina, prema istraživanjima, ima 20% veće šanse za razvoj anoreksije ili bulimije, što ukazuje na važnost edukacije i podrške u rješavanju ovog složenog zdravstvenog izazova.

Po procjenama iz 2019.-te, u Hrvatskoj će do 2060.-te udio pretilih djevojčica porasti sa trenutnih 26% na alarmantnih 60%, odnosno sa 56% na 74% pretilih dječaka.

Lions klub Grič nastavlja svoju predanost pružanju podrške zajednici i u planu je dogovor s Kliničkim bolničkim centrom Sestre Milosrdnice o donaciji. Donacija će uključivati medicinsku opremu koja će dodatno unaprijediti skrb za mlade pacijente. Cilj ove donacije je doprinijeti kvaliteti liječenja te poduprijeti napore stručnjaka u liječenju i poremećaja u prehrani i hranjenju.

Lions klub Grič zahvaljuje svim članovima i gostima koji su prisustvovali predavanju te svojim angažmanom doprinijeli uspjehu ovog događaja.

Za dodatne informacije o našim nadolazećim inicijativama, slobodno nas kontaktirajte putem e-maila: lions.club.gric@gmail.com.