Završen Lions kamp mladih u Poreču

Slika korisnika Zlatko Janković-Miloš
Zlatko Janković... 1 kolovoza, 2024 - 17:27

Završen Lions kamp mladih u Poreču

Program Lions razmjene mladih i kamp mladih temelje se na prvom cilju lionizma: „Stvoriti i njegovati duh razumijevanja među narodima svijeta.“ Osnovan 1961. godine, kao neprofitni program posvećen širenju međunarodnog razumijevanja među mladima diljem svijeta, ovaj program promiče razmjenu vrijednosti unutar obitelji i zajednice u drugoj zemlji. Namjena programa nije turistička posjeta, niti se provodi u svrhu školovanja ili zapošljavanja, već je jedinstvena prilika za učenje o drugoj kulturi.

Lionsi Hrvatske sudjeluju u ovom programu od samih početaka. Ugostiti mlade koji dolaze u našu zemlju i poslati našu mladež u svijet osnova je razmjene mladih. Mladi ljudi zaslužuju priliku upoznati kako druge kulture „dišu“, stjecati nova iskustva tijekom adolescencije, formirati svoje stavove i tražiti vlastiti identitet. Ovo je vrijeme jačanja samopoštovanja, razvijanja povjerenja i samostalnosti.

Dana 15. srpnja, devetnaest mladih osoba u dobi između 16 i 19 godina iz Brazila, Danske, Finske, Italije, Mađarske, Njemačke, Norveške, Poljske, Švicarske i Turske, stiglo je u host obitelji iz Lions klubova NCLC Varaždin Millennium, LC Zadar, LC Opatija, LC Mursa Osijek i LC Nasta Rojc Bjelovar. Tijekom boravka s njima i njihovim obiteljima, mladi su se međusobno upoznali, obilazili znamenitosti gradova u kojima borave, primili su ih Gradonačelnici, obilaze parkove prirode , jednom riječju  uživali su u bogatom programu koji su im domaćini priredili od 15. do 22. srpnja 2024. godine.

Nakon toga, mladi su došli u kamp u Poreču gdje su boravili od 22. do 30. srpnja 2024. godine. Organizator ovog kampa je Lions klub Poreč uz svesrdnu podršku Lions klubova i  D-126 Hrvatska. Bilo je to novo predivno iskustvo zajedničkog druženja uz bogat program koji obuhvaćao izlet brodom Sveti Mauro do Rovinja, posjet Aquaparku Istralandija uz obilje uzbuđenja na raznim aqua spravama, posjet Domu za starije u Poreču gdje su organizirali humanitarnu akciju čišćenja okoliša doma i  pomaganja i druženja sa starijim osobama, razgledavanje Poreča, te razne radionice na kojima se učilo o Leo i Lions organizaciji.

Organiziran je i prijem kod gradonačelnika Poreča Lorisa Peršurića. Gradonačelnik je odgovarao na pitanja mladih koja su se odnosila na posao gradonačelnika, programe za mlade i razvojne planove grada.

Naravno uz sav program bilo je tu i puno zabave, druženja i međusobnog upoznavanja.

Na svečanosti zatvaranja kampa mladi su predstavili članovima LC Poreč i Novigrad  što su naučili u kampu. Prezentirali su tradicionalne plesove iz Turske i Danske i izgovarali neke rečenice na jeziku drugih sudionika kampa uključujući i izreku "Sami možemo malo, zajedno možemo puno više" (Helen Keller). Ova izreka, koja savršeno predstavlja duh lionizma, izrečena je na različitim jezicima, koje su mladi naučili jedni od drugih.

U pet sati ujutro rastali su se od kampa teška srca , a suze su tekle na aerodromu u Zagrebu kada su krenuli svojim kućama, do nagodinu sa nekim novim mladima…..