Zajednička akcija LC Vukovar i LC Beli Manastir" Za djecu protiv mina "održana u Vukovaru

LionsHR Adminis... 17 svibnja, 2014 - 08:15

U četvrtak, 15. svibnja 2014. g. u O.Š. Dragutina Tadijanovića, u Vukovaru održana je tribina „Djeca u minskom okruženju'', koju je organiziralo Povjerenstvo za razminiranje u Udruzi Lions klubova Distrikt - 126 Hrvatska. Ovime su se Lionsi pridružili obilježavanju tjedna Crvenog Križa, koji se ove godine obilježavao od 08.05. 2014. do 15.05.2014.g. Isto tako, Lionsi nastavljaju produženu akciju HCR-a “Travanj - mjesec zaštite protiv mina”.

Organizaciju tribine su posebno pomagali i pripremali, Predsjednica Regije Istok, Dalia Bošnjak, (tajnica LC Beli Manstir) članovi LC Vukovar i LC Beli Manastir, a podržali i sudjelovali aktivno u njoj su Hrvatski crveni križ - gradsko društvo Vukovar (Zorica Grgić, Branimir Velebit, Rade Jovanić i Zdravko Lukaš) Lions klubovi Beli Manastir i Vukovar, Hrvatski centar za razminiranje podružnica Istok iz Osijeka, te Udruga vukovarskih branitelja iz domovinskog rata - Vukovar 91, na čelu s Ivanom Kovačićem.

Tribini je prisustvovalo ukupno 60 učenika drugih - četvrtih razreda osnovne škole. Djeci su podijeljeni letci “Čuvajte se mina i eksplozivnih ostataka iz rata”, koji su umetnuti u informacijski materijal Lions kluba Vukovar i Beli Manstir, na kojima su napisani Ciljevi i Etički kodeks Lionsa. Djeci je osiguran i  slikovni materijal, razglednice gradova u prigodnim tubama, od strane Hrvatskog centra za razminiranje.

Ispred OŠ Dragutina Tadijanovića nazočni su bili učitelji, na čelu s učiteljicom Nikolinom Burčak.

Program se sastojao u predavanju o opasnostima od mina predstavnika Crvenog križa i predstavnika HCR-a, predstojnika podružnice Istok, Dubravka Krušarovskog. Djeci su prikazani edukativni crtani filmovi na temu mina, poslušali su upozoravajuće poruke o opasnostima od mina, upoznata su sa znakovima obilježavanja miski sumnjivog prostora i načinima razminiranja u Republici Hrvatskoj. Imala su priliku vidjeti modele mina, te kako izgledaju minski sumnjiva područja.

Za školsku knjižnicu je Krušarovski ostavio 100 kom. letaka "Čuvajte se mina", koji će biti uloženi u knjige koje se izdaju učenicima za čitanje. Ostavljeno je i nekoliko primjeraka edukacijskih skrivalica - učilica o opasnostima od mina "Ugroženi svijet" - s petojezičnim rječnikom ugroženih životinjskih vrsta u Republici Hrvatskoj te DVD “Bembo i prijatelji protiv mina”.

Predsjednik povjerenstva za razmiranje

mr. sc. Dubravko Krušarovski, dipl. ing. građ.