Odgovor i zahvala BIH Lionsa

ZVEZA LIONS KLUBOV SLOVENIJA, Distrikt 129

Poštovani gosp. DG Vulić Robert, dragi prijatelju lionse,
Poštovani gosp. DG Vladimir Bahč, dragi prjatelju lionse,

u ime lionsa BIH Zone i svih članova lionsa iz BiH i u svoje osobno ime, zahvaljujem se na brzoj i bratskoj solidanorsti i ponudi pomoći za nastradale u poplavama južnog dijela BiH! Poznato Vam je da je veliki broj mrtvih i povrijeđenih u ovim poplavama, mnogo kuća je zbrisano s lica zemlje, za mnogim žrtvama se još traga, puno je nestalih... užas!
Katastrofalne poplave su najviše uništile gradove i naselja u Jablanici, Konjicu, Buturovića Polju u Hercegovini i Fojnicu, Kreševo i Kiseljak u Bosni,...desetine i stotine ljudi je ostalo bez doma, a hiljade ljudi je ostalo ostalo odsjećeno od ostatka zemlje, jer su u prekidu mnogi putevi i željeznica..(Sarajevo-Mostar), kako lokalni tako i magistralni putevi...mnoga sela i manja mjesta su uništena...apokalipsa....grozno!

Danas je dan žalosti u BiH.

Mi smo u Zoni održali hitne sastanke, kao što sam Vam rekao u telefonskom razgovoru, formirani su krizni timovi u Lions klubovima u Tuzli i Sarajevu... svi su upoznati sa Vašom spremnošću za bratsku i sestrinsku pomoć... i suglasili su se da aktivnosti teku preko BIH Lions Zone.... Pomoć nam je odmah ponudio LCI i PID Phil Nathan, koordinator za regiju, zatim Vi kolege lionsi distrikta iz Hrvatske i Slovenije... zatim mnogi Vaši lions klubovi iz Velenja, Poreča, iz Srbije i Crne
Gore....zaista se lions solidanornost pokazala na najvišoj razini ...velika hvala svima!!!

Zaključeno je sljedeće:

1. Da krizni tim sastavljen od članova Lions klubova u Sarajevu i Tuzli u koordinaciji sa BIH Lions Zonom napravi plan pomoći i potrebe o vrstama pomoći ugroženim područjima u Bosni i Hercegovini. Da se stupi sa nadležnim općinama i Civilnom zaštitom u općinama te da se pomoć dostavi direktno ugroženim obiteljima za njihove potrebe.

2. Da se urgentno zatraži pomoć od LCIF Emergency Grant u visini od 15.000 US$, aplikacija se priprema i danas će biti upućena na potpis i odobrenje od koordinatora Phil-a

3. Da se prihvati ponuđena pomoć iz bratskih Distrikta 126 Lionsa Hrvatske  i Distrikta  129 Zveze Lions klubov Slovenije i dostavi instrukcija za uplatu sredstava na bankovni račun BIH Lions Zone a da se ostale vrste pomoći dogovore u narednih dana (sušilice prostora, paketi osnovnih potreba u higijenskim sredstvima i odjeći i obući (posebno čizme i kabanice), konzervirana hrane i flaširane vode, građevinski materijal, materijali za bojenje i popravak kuća i stanova itd.

Divno, odmah su svi iz susjednih zemalja reagirali i konkretno i direktno pomogli! Pomoć stiže posebice iz Hrvatske i Slovenije....najavljena je iz Srbije, Crne gore, Makedonije, Češke,...

Općine su u problemu gdje to privremeno uskladištiti i kontinuirano dostavljat potrebitima sa svim vrstama pomoći i mole da se ona koordinira sa njihovim službama što mi činimo....!

U prilogu dostavljamo instrukciju za bankovne uplate na naš račun Zone, kontinuirano ćemo vas izvještavati i upoznati o detaljima naših aktivnosti na zajedničkoj pomoći ljudima u potrebi, za dostavu najavljenih sušilica prostora iz Slovenije zamolio bih prjatelje lionse da provedu potrebne procedure i da smo u stalnom kontaktu i operativnom dogovoru.

To bih zamolio i lions prijatelje i iz Hrvatske!

Toliko za prvi kontakt i za sada je to dovoljno za Vaš info! Ostajemo u vezi i koordinaciji! Hvala!

We serve!
ZC Mladen Rudež, Lions BIH Zona Sarajevo

Da bi olakšali način uplate sredstava za pomoć stradalima u BIH-a izradili smo ovaj barkod u prilogu u kojem je predložena donacija od 50 eura koju možete promijeniti na niže ili više u skladu sa vašim mogućnostima.
Donaciju možete uplatiti sa vaše firme ili obrta što vam se računa u 2% smanjena poreza na dobit ako donirate sredstva.
Savez udruga lions klubova Hrvatske , Miramarska 24, 10 000 Zagreb.
IBAN HR3823400091510243179  sa naznakom -  za stradale u BIH -a.

Kod za uplatu donacije za BIH
Plovimo zajedno morem dobrote
DG Robert Vulić