In memoriam PDG Borben Uglešić

LionsHR Adminis... 27 rujna, 2020 - 19:57

In memoriam

Svim Lionsima u Hrvatskoj objavljujemo tužnu vijest da nas je u 93 godini napusti PDG Borben Uglešić član Lions kluba Split

PDG Borben Uglešić rođen je 6. Studenog 1926 g. u Splitu gdje je proveo svoj cijeli radni vijek kao neuropsihijatar, a od 1962 – 1988 g. bio je i šef splitske neuropsihijatrije.

Profesor emeritus Borben Uglešić je liječnik, specijalista neuropsihijatar,neurolog, koji je u psihijatrijskoj i neurološkoj struci bio aktivan punih 60 godina. Tijekom liječničke karijere bio je angažiran na brojnim rukovodećim stručnim i znanstvenim funkcijama u KBC-u Split.

Njegovom plodonosnom radu svjedoči preko 200 znanstvenih i stručnih radova,  tri monografije te voditeljstvo nekoliko međunarodnih znanstveno istraživačkih projekata.

Psihijatrijska epidemiologija, područje iz kojeg je stekao i doktorat znanosti, okosnica je njegove znanstvene orijentacije. Ostavio je značajan trag u području psihofarmakologije, alkohologije, ovisnosti, a zbog svojih radova iz područja biologijske psihijatrije uvršten je u Indeks Svjetske zdravstvene organizacije. Pod njegovim stručnim, nastavnim i znanstvenim okriljem, stasale su generacije liječnika specijalista, magistara i doktora znanosti.

Uvaženi je ekspert iz forenzičke psihijatrije, aktivan u sudskom vještačenju do pozne dobi.

Redoviti je član Akademije medicinskih znanosti Hrvatske, počasni član Češkog liječničkog društva i Slovačkog psihijatrijskog društva.

Dobitnik je nagrade za životno djelo Hrvatskog psihijatrijskog društva 2012 . godine i nagrade za životno djelo Splitsko-dalmatinske županije 2017. godine.

Osim svojim profesionalnim zanimanjem gdje postiže izuzetne znanstvene rezultate i autor je mnogih znanstvenih radova iz ovog područja PDG Borben Uglešić je istaknuti društveni i humanitarni radnik Grada Splita za što je i nagrađen Nagradom Grada Splita za životno djelo 2019 g.

To je iznimno priznanje koje se dodjeljuje najzaslužnijim građanima grada Splita, onima koji su ostavili trajan pečat u splitskoj povijesti, ne samo svojim profesionalnim radom, nego cjelokupnim društvenim angažmanom.

Svojim  humanitarnim aktivnostima, kroz LC Split i Lions Distrikt 126 Hrvatska , značajno je pridonio dobrobiti  zajednice. Od početka svog članstva u LC Split jedan je od njegovih najaktivnijih članova, prepoznat u distriktualnoj i internacionalnoj lions  zajednici.  PDG Borben Uglešić je utemeljitelj  programa „Borba protiv mržnje i nasilja“ 1995. godine. Program je prepoznat i od svjetske organizacije Lionsa te je ubrzo internacionaliziran postajući projekt Lionsa na međunarodnoj razini. Godine 1999. potaknuo je osnivanje Centra za prevenciju zlouporabe droge kao doprinos Lions kluba Split borbi protiv jednog od javnozdravstvenih problema suvremenog društva. Sve donedavno je bio angažiran u projektima i planovima Lions kluba Split za koje je uvijek nalazio vremena, volje i energije.
Za svoj predani lionistički angažman, dobitnik je priznanja Melvin Jones  te brojnih drugih lions zahvala i priznanja.

Bio je Predsjednik Lions kluba Split u LG 1995./1996., a  lions godine 2000./2001. god obnašao je dužnost Guvernera Distrikta Hrvatske.

Njegova neiscrpna  volja za životom i druženjem sa prijateljima je bila konstanta usprkos njegovih  visokih godina.  U svojoj 90 godini života naš dragi Bebo kako su ga zvali prijatelji  i dalje je učestvovao u zajedničkim druženjima i plesnim večerima lions klubova Šibenik, Trogir, Split, Dubrovnik.

Dragi lions prijatelju, dragi Bebo znamo koliko si volio život i koliko si snage za sve nas imao. A kako si sve to uspijevao, ostat će nepoznanica za sve nas koji smo te poznavali !

Falit ćeš nam u humanitarnim akcijama koje dolaze ali ćemo te se uvijek rado sjećati i slijediti tvoje djelo.

Zahvalni smo ti za sva tvoja razmišljanja, bio si nam i budno oko i ruka vodilja. Iskazujemo ti poštovanje i zahvalnost za ono što si učinio za lionističku obitelj.

Bez tebe dragi Bebo više ništa neće biti isto. Zatvorio si škure, ali ostale su otvorene tvoje knjige, koje si stvarao za sve buduće generacije na koje si mislio.

Neka ti je vječna slava i  hvala!

U ime Lionsa Hrvatske obitelji izražavamo sućut.

A od tebe se dragi Bebo mi lionsi  opraštamo uz pozdrav

WE SERVE – SLUŽIMO !