Lionsi pomažu potresom ugroženim obiteljima s ukupno 26 mobilnih kućica

LionsHR Adminis... 19 siječnja, 2021 - 21:50

Lionsi pomažu potresom ugroženim obiteljima s ukupno 26 mobilnih kućica

Lionsi prikupili preko 2 milijuna kuna

Lions Distrikt Hrvatske je dan poslije potresa otvorio poseban račun za pomoć Banovini i pozvao svoje članove, klubove, prijatelje Lionsa iz Hrvatske i inozemstva da pomognu novčanim uplatama, ali i slanjem pomoći u stvarima koje su potrebne ljudima tog područja. Odaziv Lionsa i prijatelja bio je brz te je pomoć počela stizati sa svih strana svijeta, a sredstva pristižu i dalje.

Fondacija Lionsa LCIF sa sjedištem u Chicagu je treći dan od potresa dodijelila hitnu pomoć od 10.000 USD za najnužnije potrebe stanovništva na ugroženom području.

Središnjica međunarodne asocijacije Lions Internationala je uputila apel svim Lionsima svijeta za pomoć stradalima od potresa.

Na posebnom računu Lions Distrikta Hrvatske do sada je prikupljeno preko 2.000.000 kuna koji su namijenjeni za pomoć stradalom stanovništvu od katastrofalnog potresa na podruju Sisačko-moslavačke županije.

Uz sredstva koja su uplatili članovi Lions D-126 Hrvatska, financijske donacije stigle su i iz Austrije, Švedske, Engleske, Belgije, Švicarske, Slovenije, Bugarske, Mađarske, Italije, Izraela, Njemačke, Poljske, Srbije te drugih zemalja.

Veliki doprinos donacijskoj akciji dali su članovi lionsa i Lions klubovi te prijatelji Lionsa iz cijele Hrvatske.

Uz prikupljena novčana sredstva, mnogi članovi Lions klubova iz cijele zemlje obišli su i još uvijek obilaze potresom oštećena područja, sudjeluju u mnogim aktivnostima pomoći stanovništvu, te dopremom i dostavom roba potrebnih ljudima toga područja kojima je potres u tren oka promijenio živote.

Donacijama u toploj odjeći i dekama sudjeluju i Lionsi iz stranih zemalja od kojih prije svega ističemo austrijske Lions prijatelje.

Sredstva se prioritetno troše za nabavku mobilnih kućica kako bi se ljudi na potresom pogođenom području što prije zbrinuli. Do sada smo realizirali nabavu 14 potpuno opremljenih kućica u kojima ljudi imaju sve nužno za stanovanje, od kojih je isporučeno 8, a do srijede 20.01. će biti isporučeno još 6 komada. Planiramo nabavu još 9 mobilnih kućica, što bi u konačnici bilo 23 objekata koji ljudima život znače.

Osim toga, naši klubovi su samostalno prikupili sredstva za po jednu kućicu LC Slatina i Gea iz Osijeka u sklopu akcije Distrikta, a LC Zagreb i Kaptol samostalnom donacijom. LC Lenuci iz Zagreba je zajedno sa bratskim klubom LC Rogaška iz Rogaške Slatine SLO su donirali jedan potpuno opremljen kontejner.

S obzirom na navedeno, Lionsi će donirati ukupno 26 objekata za stanovanje obiteljima na ugroženom području.

Upravo obilazimo obitelji koje su nam na popisu, a kojima je potreban nužni smještaj. Nakon provjere ispunjavaju li prioritetne kriterije (stupanj oštećenja kuće, višečlana obitelj s manjom djecom, osobe s invaliditetom, socijalni slučajevi) kućica se dodjeljuje obitelji koja za njom ima najveću potrebu.

Također namjeravamo za dio socijalno ugroženih obitelji u Petrinji financirati izgradnju novih inox dimnjaka koji su im potrebni da bi se ljudi grijali. Udruženju slijepih Sisačko-moslavačke županije želimo pomoći u nabavci  kombi vozila za prijevoz njihovih članova, koji  je neophodan  zbog velikih udaljenosti, posebno u ovoj situaciji, jer je dosadašnje vozilo kojim su se koristili u potresu uništeno.

Pri svim ovim aktivnostima nesebičnu pomoć i gostoprimstvo nam je pružio LC Sisak i njihov predsjednik Zoran Raič na čemu mu hvala.

Ponosni smo na svaku uplatu i pruženu pomoć članova naše lionističke obitelji, koji su nesebično i brzo reagirali. Zahvaljujemo svima koji su uplatili donacije i time iskazali svoje veliko humanitarno srce.

Mi ćemo pomagati i dalje, neki Lions klubovi Hrvatske već su preuzeli brigu o obiteljima kojima smo osigurali mobilne kućice (LC Slatina, LC Gea, LC Zrinjevac, LC Lenuci, LC Poreč), a ostale obitelji će imati klubove koji će im pomagati da lakše prebrode ovo teško razdoblje. Stanovništvo Banovine nas treba sve dok se obnova ne završi i dok se ne uspostavi normalan život u tom dijelu Hrvatske.

Ukoliko bude bilo moguće akciju ćemo nastaviti i dalje sa obnovom kuća obitelji za koje smo preuzeli brigu, kada se za to steknu uvjeti.

Ponosni smo na ove rezultate naše akcije i idemo dalje….u duhu slogana Lionsa u godini Guvernerice Vinke Mitrović Ostajemo zajedno

i slogana Lionsa u cijelom svijetu WeServe

• slike su s dodjele kućice u selu Budičina kod Petrinje obitelj Radošević i kontejnera Lenuci – Rogaška u Majskim poljanama kod Gline