LIONS CLUB OSIJEK NOVA DONACIJA CENACOLU U ŠARENGRADU

LionsHR Adminis... 11 travnja, 2012 - 12:08

Neposredno poslije uskršnjih blagdana članovi Lions cluba Osijek posjetili su Udrugu Cenacolo u Šarengradu, gradiću na Dunavu, u neposrednoj blizini najistočnijeg hrvatskoga grada Iloka. Ova Udruga brine o bivšim ovisnicima, mahom narkomanima. Kuća u Šarengradu u funkciji je već puno desetljeće i jedna je od osam takvih kuća u Hrvatskoj. U tih deset godina kroz nju je prošlo mnogo uglavnom mladih ljudi, koji se uz svakodnevni rad, brojne fizičke aktivnosti, ali i molitvu, nastoje zauvijek otrgnuti od tog ogromnog zla – ovisnosti o drogi...Osječki Lionsi po peti su puta posjetili štićenike ove Udruge i tom prigodom uručili vrijednu donaciju, koja se sastojala od sjemena kukuruza za zasijavanje oko šest jutara zemlje, te 2000 kilograma umjetnog gnojiva.  Sredstva za ovu donaciju LC Osijek osigurao je iz svoje tradicionalne akcije prodaje krafni / pokladnica i toplih napitaka, a razumljivo i uz pomoć sponzora.Štićenici šarengradskog Cenacola dočekali su osječke Lionse s iskrenom dobrodošlicom, na čelu sa svojim duhovnikom vlč. Ivanom Jurićem, inače župnikom osječke donjogradske Župe Preslavna imena Marijina. Fascinantno je bilo slušati bivše ovisnike, koji su do kraja iskreno govorili o užasu koji su proživljavali konzumirajući drogu, o pribavljanju novca da bi je mogli kupiti i, napokon, o svemu što su proživljavali tijekom više nego mukotrpnog odvikavanja. Prvi među jednakima, 29-godišnji Davor, svojom pričom doista je utisnuo u sve nazočne neizbrisive dojmove...
Inače, šarengradski Cenacolo je institucija koja se potpuno samostalno brine o svemu. Posjeduju desetak hektara plodne srijemske zemlje, na kojoj uzgajaju poljoprivredne kulture, a u povrtnjaku povrće. Sve to obrađuju vlastitom poljoprivrednom mehanizacijom. U staji imaju više krava, koje im daju mlijeko; u svinjcima tove svinje, koje u vrijeme tradicionalnih kolinja prerađuju u slasne delicije... Sami održavaju kuću po sistemu „sam svoj majstor“. Svoje proizvode i prodaju, pa tako dolaze do neophodnih sredstava za podmirenje troškova, primjerice plaćanje struje, potrošene vode i sl. Razumljivo, tu su i donacije dobrih ljudi i organizacija – kako sami ističu...
 – š.