LC Lovran Quarneroli organizirao mjerenje očnog tlaka u povodu međunarodnog Dana bijelog štapa

Slika korisnika Vilim Sanković
Vilim Sanković 13 listopada, 2024 - 19:44

Lions Club Quarneroli Lovran je u subotu 12.10.2024. u Lovranu u periodu od 09:00 do 11:00 u suradnji sa dr. Bernardom Mrakom organizirao besplatno mjerenje očnog tlaka u sklopu održavanja lovranske Marunade. Akcija je provedena povodom međunarodnog Dana bijelog štapa kojeg obilježavamo 15.10., a sa ciljem podizanja svijesti o redovnim kontrolama očnog tlaka. Naime povišeni očni tlak jedan je od vodećih uzroka gubitka vida i sljepoće, uz makularnu degeneraciju i dijabetes. Povišeni očni tlak bez drugih simptoma ili znakova bolesti zove se okularna hipertenzija. Glaukom je bolest očnog živca i drugih živčanih vlakana mrežnice, najčešće uzrokovan povišenim očnim tlakom. Oštećenje očnog živca dovodi do nepovratnog gubitka vida i može dovesti do apsolutne sljepoće. Zato je očni tlak glavni čimbenik rizika za razvoj glaukoma i potrebno ga je mjeriti pri svakom oftalmološkom pregledu, Povišeni očni tlak, odnosno glaukom je tiha bolest, često ne primjetljiva do kasnije faze kad su očni živac i vidno polje već znatno oštećeni radi slabe cirkulacije uzrokovane vanjskim pritiskom na krvne žile. Normalan očni tlak iznosi od 12 do 22 mm Hg. Prevencija i rano otkrivanje su ključni! Otkrivanje i liječenje povišenog očnog tlaka su uglavnom jednostavni i sastoje se od pregleda očnog tlaka, očnog fundusa i kuta, OCT i vidnog polja. Liječenje se provodi putem antiglaukom kapi, laserom i vrlo rijetko klasičnom operacijom. Vrlo je važno pregledati oči u pravilnim vremenskim intervalima, a za osobe s visokim rizičnim faktorima (glaukom u obitelji, bolesti oka) trebali bi biti testirani svakih 1 do 2 godine poslije 35. godine života. Tijekom akcije pregledano je 100 građana od kojih je kod njih 14 evidentiran povišeni očni tlak, te su isti upućeni na dodatne kontrolne preglede kod oftamologa. Pregledanim građanima podijeljeni su i edukativni materijali o važnosti redovne kontrole očnog tlaka.