LC Gea Osijek u promociji strukovnih zanimanja – Vodenica i kruh

LionsHR Adminis... 14 svibnja, 2019 - 10:49
LC Gea Osijek u promociji  strukovnih zanimanja – Vodenica i kruh

LIONS CLUB GEA Osijek udruga je koja je sa svojim djelovanjem započela 14. veljače 2013.  godine i na taj način postala dio najveće svjetske humanitarne organizacije.
U svom radu  vodimo se glavnom misijom: stvarati i  učvršćivati duh  razumijevanja među  ljudima pružanjem humanitarne pomoći, a  sve s ciljem pomaganja i  služenja zajednici u kojoj živimo.

U suradnji s Obrtničkom školom Osijek i Udrugom  vodenica ispričati ćemo  vam priču o kruhu.

Pekarstvo i kruh  spominju se  prvi put od 4-6 tisuća godina prije nove  ere  u  Egiptu, gdje su pronađene prve žitarice - preteče današnje pšenice i zobi.

Zrnje  žitarica  Egipćani su prvo  konzumirali  sirove,  zatim  ih  počeli  pržiti,  a  nakon dužeg perioda i  drobiti zrnje te  dodavati vodu  i  konzumirati kao  kašu. U kasnijem periodu  povijesti  tako  pripremljenu  kašu   sušili  su na  suncu, što predstavlja  i  prvi kruh, koji je bio beskvasni. Sve  svoje vještine i znanja o pripremi kruha  Egipćani su prenijeli  starim  Grcima  i  Rimljanima.  Rimljani  obogaćuju  kruh  dodajući  mu  razne začine. Prve pekarske peći pronađene su u starom Rimu i staroj Grčkoj.

Devetnaesto stoljeće predstavlja prekretnicu u  prehrani stanovništva, jer dolazi do masovne proizvodnje bijelog brašna.

Dvadeseto stoljeće donosi nove  sorte pšenice čija su odlika veći prinosi, ali slabija kvaliteta  brašna, a  time  i  pekarskih  proizvoda.  Dvadeseto  stoljeće  iznjedrilo  je  i odgovor  na ovaj problem u vidu aditiva, koji su skratili tehnološki proces proizvodnje i poboljšali svojstva pekarskih proizvoda.
Današnjica predstavlja prijelomni trenutak, kada  se zbog  mnogih suvremenih bolesti i načina  života,  u  mnogim  segmentima  života,  pa   tako   i   u  prehrani  okrećemo  i vraćamo prošlosti, prirodi, jednostavnosti i tradiciji.

Brašno  od  cjelovitog  zrna   dobiveno  mljevenjem  pšenice  kamenom  na   vodenici, savršeno očuvanih nutritivnih svojstava. Kvasac. Sol. Voda.
Kruh u priči koja ne može  biti jednostavnija, prirodnija i okrenuta više ka prošlosti. Tradiciju   ćemo      uz  ovako   pripremljen   kruh   prizvati   uz  malo   masti,   pekmeza  i langošica,  ali    i  uz  pomoć   tradicijskog  materijala  drva,  od  kojeg  su vrijedne  ruke učenika načinile prekrasne predmete.

Cilj   nam   je  upoznati  vas  s  učenicima  i   profesorima  Obrtničke  škole  Osijek  i promovirati   strukovna zanimanja pekar  i stolar. U Obrtničkoj školi u Osijeku učenici se obrazuju  za  razna  strukovna zanimanja  i  svoju  kreativnost  vrijednim  rukama pretaču u  maštovite predmete, frizure, fotografije ili  pekarske proizvode. Učenička zadruga Kreativne ruke  osnovana u školi proizvodi razne predmete koje ćete  imati priliku vidjeti, naručiti, nagraditi ovom prigodom na vodenici.

Pozivamo  Vas da  nam  se pridružite u petak, 17.05.2019. od 17 sati  na  vodenici  na
Dravi u Osijeku.

Radujemo se Vašem dolasku i ugodnom druženju!

Voditeljica akcije:                                                                Predsjednica LC Gea
 Željka Korpar                                                                       Valerija Vuković Kondža
Obrtnička škola Osijek