Član LC Poreč Korado Korlević oduševio porečku publiku sa predavanjem KOME PRIPADA BUDUĆNOST?

Slika korisnika Zlatko Janković-Miloš
Zlatko Janković... 2 ožujka, 2023 - 17:33

Lions kluba Poreč je u suradnji s Pučkim otvorenim učilištem Poreč organizirao predavanje na temu Kome pripada budućnost?. Predavanje Korada Korlevića sinoć je ispunilo porečku kazališnu dvoranu do posljednjeg mjesta. Ideja predavanja nije bila dati odgovore na to pitanja, već, dapače, kod zainteresirane publike otvoriti cijeli niz novih.

Publiku je pozdravio predsjednik LC Poreč Boris Jugovac i najavio predavanje našega člana Korada Korlevića.

Tijekom predavanja bilo je govora o tome u kojem smjeru ide razvoj našeg suvremenog društva, uz kritiku našeg obrazovnog sustava koji ne uspijeva stvarati ljude koji će se moći prilagoditi i naći svoje mjesto u takvom društvu, s obzirom na to da koristi zastarjele metode podučavanja i vrednovanja.

„Budućnost naprosto pripada onima koji su je spremni prihvatiti, onima koji imaju vjeru u sebe i nemaju nikakvih predrasuda. Prema sebi i ljudima oko sebe. Mi između ostalog opažamo meteorite. Pratimo njihovo kretanje. Matematički izračunavamo mogućnost da udare u Zemlju, odnosno mjesto i vrijeme kad će se to dogoditi. A dogodit će se jer se kroz čitavu povijest i događalo. Posljednji veliki udar meteorita koji se dogodio u Tunguskoj prašumi prije više od stotinu godina, 1908., spalio je u Tunguziji površinu od 2150 četvornih kilometara. Srećom, kako je to nenastanjeno područje, izbjegnute su velike žrtve. Ali, da danas ili u dogledno vrijeme u neku morsku površinu udari meteor te da izazove tsunami, milijardu bi ljudi stradalo.

Udaraju meteoriti i danas, ali dok ćete u medijima pronaći svu silu tekstova, krajnje senzacionalističkih kako Zemlji eto prijeti kataklizma zbog mogućeg udara meteora, baš nikad u tim istim medijima nećete pročitati da je negdje do udara i došlo.

Zbog čega? Zbog toga jer su mediji jedna od poluga društva sreće, oni ne vole prave, istinite vijesti! Oni moraju stvarati priče koje ne smiju uzbuditi potrošače. Oni moraju biti na koristi šačici ljudi, onih koji privatnim avionima dolaze na svoj summit u Davos, kako bi se i dalje širilo i razvijalo društvo potrošača.

Stvara se društvo uhljeba, ljudi koji znaju tko ih hrani, da bi se zarađeno prelilo na potrošnju: na sportske događaje, kupovanje nepotrebnog, na – društvo zabave – spajao je astronom naizgled nespojive teme.

Nakon nekoliko pitanja publike, prepuno kazalište nagradilo je ovo inspirativno i zanimljivo predavanje dugotrajnim pljeskom.

Zahvaljujemo Koradu na predivnom predavanju i do sljedećeg susreta.

U povodu predavanja LC Poreč je organizirao i donacijsku akciju sa kojom je prikupljeno 700 eura za obitelj sa petero djece od kojih je jedno sa posebnim potrebama. Obitelj je iz okolice Višnjana.

Zahvaljujemo donatorima.

Zahvaljujemo Andi Bančiću na ustupljenim slikama.