10 godina od ideje "Put bijelih ruža"

Slika korisnika Dajana Gašo-Sokač
Dajana Gašo-Sokač 7 listopada, 2022 - 10:27

Članice LC Mursa i ove godine u listopadu nastavljaju s akcijom "Put bijelih ruža".

Kao najava akcije par crtica kada i kako je ideja o sadnji bijelih ruža nastala napisala je PDG Nade Arbanas:

"Put bijelih ruža, kao zamisao sadnje ruža od juga Makedonije pa sve do Austrije nastao je u kasno ljeto 2012. godine u Bruxellesu na velikome skupu Lionsa, Europa Forumu. Istovremeno se odvijala edukacija za buduće guvernere iz različitih europskih zemalja. U slikovitome hotelu Amadeus koji odiše ugođajem Austrougarske i Orijenta, uz uvijek zabavnoga PDG-a Branka Dragičevića, upoznala sam mnogo zanimljivih Lionsa, tadašnjih i budućih lidera LCI-a. Između ostalih i dvije drage dame: Jelicu Krtolicu iz Makedonije i Alenku Marten iz Slovenije. Iako su nam dani bili ispunjeni različitim edukativnim sadržajima, uživali smo u gotovo mediteranskom ugođaju Bruxellesa, u brojnim slikovitim kavanama i restoranima na otvorenome; paradama, uličnim sviračima i stalnim žamorom užurbanoga grada. Nije nikakvo čudo da naši narodni izabranici tako vole Bruxelles. Uistinu smo bili oduševljeni Europa Forumom i tada je u neformalnome druženju nastala ideja o bijelim ružama s obzirom na važnost zajednice Lionsa u svijetu, jednako kao i svakog pojedinog člana Lionsa. „Zašto ne bismo ostavile određeni trag kada ćemo nas tri slijedeće, 2013. godine, postati guvernerice u svojim zemljama?“, sve više smo o tome razmišljale i razgovarale. I tako se rodila zamisao o sadnji bijelih ruža kao doprinosu ekologiji, miru, zajedništvu i ljubavi. Odlučile smo osmisliti projekt odmah po povratku u matične zemlje, da bismo ubrzo po preuzimanju dužnosti guvernera, 01.07.2013. godine, potpisale sporazum o provedbi projekta „Put bijelih ruža – Put mira i ljubavi“. Od tada je put uistinu rastao. Veliki broj klubova u sve tri zemlje uključio se u projekt i gradio Put bijelih ruža. Posljednje što znam jest da se projekt proširio u Austriji 2016. ili 2017. godine kada su posađene naše bijele ruže. Posebni događaj, osobito za LC Mursa, bila je zajednička sadnja bijelih ruža podno zidina stare Tvrđave u Pećuhu 2018. godine s našim pobratimskim klubom LC Pecs- Normandia.

Ako vas put nanese u Osijek, svakako prošetajte po najdužoj šetnici uz neku rijeku u Republici Hrvatskoj, poznatu Promenadu uz Dravu. Tamo cvate preko osam stotina bijelih ruža posađenih vrijednim rukama članica LC Mursa te nekoliko pridruženih klubova iz Regije Istok i Unikoma Osijek. Iako je jesen, naše ruže su u punom cvatu. Ove godine nastavljamo s dvjesto pedeset sadnica koje će pridonijeti ljepoti krajolika i konačnim spajanjem i povezivanjem šetnice Gornjega i Donjega grada. Vjerujemo da će nam se pridružiti bliski klubovi iz Regije Istok.

LCI District 126 - Hrvatska, organizira najveći skup Lionsa u Europi: Europa Forum u Zagrebu, točno deset godina nakon Europa Foruma u Bruxellesu. Posadimo bijele ruže ove godine za sve Lionse i mir u svijetu.

PDG Nada Arbanas”