Povijest Lionsa

Međunarodna organizacija Lions Club začeta je u snovima Melvina Jonesa, pripadnika Chicago osiguranja. On nije mogao shvatiti zašto lokalni poslovni klubovi, jednog od kojih je i sam bio aktivni clan, ne prošire polje djelovanja. Zašto se umjesto uskog interesa za poslove ne pocnu zanimati za unapredenje i dobrobit okolice i svijeta. Jonesova ideja naišla je na dobar prijem medu clanovima njegove grupe, Poslovni krug Chicago. Oni su ga ovlastili da istraži kakav bi prijem njegova ideja imala medu sličnim organizacijama širom Sjedinjenih Država. Njegov trud je rezultirao u osnivačkom sastanku u lokalnom hotelu održanom 7. lipnja, 1917.godine. 12 ljudi koji su prisustvovali sastanku nekako su uspjeli potisnuti prirodni osječaj odanosti svojim klubovima i izglasati odluku o osnivanju Udruge Lions Clubova. Isto tako su donijeli odluku o prvoj nacionalnoj konvenciji (skupu). Ista se održala u Dallasu, Texas, SAD, iste godine u mjesecu listopadu.

Na prvom nacionalnom skupu, 36 predstavnika 22 kluba iz 9 država, odazvalo se na poziv i potvrdilo osnivanje Lions Clubova. Izabrali su Doktora William P. Woods-a, iz Indiane za prvog predsjednika. Začetnik i osnivać Melvin Jones izabran je za sekretara /tajnika udruge. Ostao je aktivan u Lionismu sve do smrti 1961. godine.

Prvi skup je postavio i temelje na kojima ce se razvijati Lionizam. Usvojen je i Ustav kluba, a donesena su i pravila, usvojene su ljubičasta i zlatna boja kluba, a poceli su se definirati i ciljevi udruge i Pravila ponašanja. Jedan od ciljeva udruge je odudarao od svoga vremena, vremena plačenićkog individualizma,ali je ostao jedan od glavnih kamena temeljaca Lionisma sve do današnjih vremena. Taj cilj bi izrečen glasio: "Ni jedan klub neće imati kao cilj materijalno bogaćenje svojih članova"

Vodeci ljudi društva ubrzo su počeli osnivati klubove širom Sjedinjenih Država, a udruga je postala medunarodna osnivanjem Windsor, Ontario, Canada Lions Kluba u 1920-toj godini. Klubovi su zatim osnovani u Kini, Meksiku i Kubi. Do 1927. godine članstvo je je poraslo na 60 000 u 1183 kluba.

U 1935. godini Panama je postala dom prvog centralnoameričkog kluba, a prvi južnoamerićki klub je osnovan u Kolumbiji iduće godine. Lionizam je stigao u Australiju 1947, a Evropu 1948 godine osnivanjem klubova u Švedskoj, Švicarskoj i Francuskoj. 1952. godine prvi klub je osnovan u Japanu.

Medunarodna Udruga Lions Klubova je danas najveća uslužna organizacija u svijetu, sa više od 1,4 milijuna clanova u više od 43,300 klubova u 714 regija koje pokrivaju 182 zemlje i geografske regije. Lions Clubovi nisu društvenog karaktera iako postoji društvena korist u pripadanju klubu. Članovi Lions Clubova koriste svoje vrijeme, vještine i dobra da bi sakupili fondove za donacije kako u njihovim sredinama tako i internacionalno.

Najvažniji cilj za koji se koriste donacije jeste očuvanje vida, iako postoje i drugi programi kao na primjer: Program o shvaćanju opasnosti korištenja droge za Srednje škole, Program o shvaćanju opasnosti šecerne bolesti (dijabetesa), ali i mnogi drugi programi koji se provode u pojedinim klubovima ili regijama. Lionsi su usvojili očuvanje vida kao najvažniji cilj poslije govora Hellen Keller na Medunarodnoj konvenciji Lionsa u Cedar Point-u, Ohio,1925.godine. Tada je Hellen Keller uputila izazov Lionsima da postanu "Vitezovi slijepih", izazov koji je postao parola za projekte Lionsa širom svijeta.(Go to Sight Conservation links) Lionsi djeluju na očuvanju vida na više nacina. Pojedini klubovi organiziraju besplatne provjere vida koristeći pokretne očne klinike. U mnogo zemalja Klubovi organiziraju privremene operacione sale gdje se operacije katarakta besplatno obavljaju za one koji si ne mogu priuštiti iste. Mnogi klubovi prikuplaju stare naočale koje se dijele siromašnima u drugim zemljama.

Medunarodna Udruga Lions Clubova je najveca privatna organizacija povezana sa Ujedinjenim Narodima i bila je pozvana od Ujedinjenih Naroda (UN) i Svjetske Zdravstvene Organizacije (WHO) da skupi donacije za međunarodni program očuvanja vida. Smatra se da danas u svijetu ima 40 milijuna slučajeva slijepoce koji se mogu liječiti ili spriječiti. Bez intervencije ovaj broj ce porasti na 80 milijuna do kraja desetljeća. Medunarodna Udruga Lions Clubova startala je program skupljanja donacija nazvan:"Kampanja Prvo Vid" sa ciljem da se izlijeći ili spriječi 40 milijuna slučajeva sljepila širom svijeta. Preko 148,600,000 US dolara je skupljeno od strane Lionsa širom svijeta za ovaj program. Očne bolnice se grade na mjestima gdje su najpotrebnije. Samo u Indiji izvršeno je 300 000 operacija katarakta, a taj broj stalno raste. Usluge Lionsa ljudskom rodu se protežu od jednostavne kupovine naočala djetetu čiji roditelji to ne mogu učiniti, do više milijuna dolara programa sa ciljem liječenja sljepila u svijetu.

Centar Medunarodnih Lionsa je u Oak Brook, Illinois, USA. Možete ih kontaktirati na:

Lions Club International 300 W. 22nd Street Oak Brook, Il. USA 60523-8842

Tel: 1 630 571-5466 Fax: 1 630 571-8890 Email: [email protected] WWW: http://www.lionsclubs.org/